Click to go to Diocese of Green Bay Web site
www.gbdioc.org
The Compass: Official Newspaper of the Catholic Diocese of Green Bay, Wisconsin
Click for past issues online
Summer
Mass
Schedules


 Official Newspaper of the Catholic Diocese of Green Bay, WisconsinMay 21, 2004 Issue 

2004 Summer Mass Schedules


ABRAMS -- St. Louis: Sun. 8 a.m. until June 27; Sat. 4 p.m. beginning July 3, 2004

ALGOMA -- St. Mary: Sat. 5:30 p.m., Sun. 8:30 a.m.

AMBERG -- St. Agnes: Sun. 8 a.m.

ANIWA -- St. Boniface: Sat. 4 p.m., Sun. 8:30 a.m.


ANTIGO

St John: Sat. 5:10 p.m., Sun. 9 a.m., 11 a.m.

Ss. Mary & Hyacinth: Sat. 4 p.m., Sun. 7:30 a.m., 10:30 a.m.


APPLETON

Sacred Heart: Sat. 4:30 p.m., Sun. 8 a.m., 10 a.m.

St. Bernadette: Sat. 4 p.m., Sun. 8 a.m.,10 a.m.

St. Bernard: Sat. 4:30 p.m., Sun. 7 a.m., 8:30 a.m., 10:15 a.m.

St. Joseph: Sat. 4:30 p.m., Sun. 7:30 a.m., 9 a.m., 10:30 a.m., 6:30 p.m.

St. Mary: Sat. 4:30 p.m., Sun. 8 a.m., 9:30 a.m., 11 a.m.

St. Pius X: Sat. 5 p.m., Sun. 8:30 a.m., 10:30 a.m., 6 p.m.

St. Therese: Sat. 4:30 p.m., Sun. 8 a.m., 10 a.m., 11:30 a.m. (Spanish)

St. Thomas More: Sat. 5 p.m., Sun. 8 a.m., 9:30 a.m., 11 a.m.


ARMSTRONG CREEK -- St. Stanislaus Kostka: Sat. 5 p.m., Sun. 8 a.m., 11 a..m.

ASKEATON -- St. Patrick: Sat., 4 p.m., Sun. 9 a.m.

BAILEYS HARBOR -- St. Mary of the Lake: Sat. 7:30 p.m., Sun. 8:30 a.m.

BAY SETTLEMENT -- Holy Cross: Sat. 4 p.m., Sun. 8 a.m., 10 a.m.

BEAR CREEK -- St. Mary: Sun. 10:30 a.m.

BIRNAMWOOD -- St. Philomena: Sat. 7:30 p.m., Sun. 10 a.m.

BLACK CREEK -- St. Mary: Sat. 4 p.m., Sun. 8 a.m.

BRILLION -- Holy Family: Sat. 4 p.m., Sun. 8 a.m., 10 a.m.

BRUSSELS -- St. Francis and St. Mary: Sat. 4 p.m., Sun. 8:30 a.m., 10:15 a.m.

CASCO -- Holy Trinity: Sat. 4 p.m., Sun. 8:30 a.m., 10 a.m.

CECIL -- St. Martin: Sat. 7:30 p.m., Sun. 9 a.m.

CHAMPION -- St. Joseph: Sat. 7:30 p.m., Sun. 9 a.m.

CHARLESBURG -- St. Charles Borromeo: Sun. 8:45 a.m.

CHARLESTOWN -- St. Martin: Sun. 10:15 a.m.

CHASE -- St. Joseph: Sat. 4 p.m. until June 27; Sun. 8 a.m. beginning July 3, 2004


CHILTON:

St. Augustine: Sat. 4 p.m., Sun. 10 a.m.

St. Mary: Sat. 5:30 p.m., Sun. 8:30 a.m.


CLARKS MILLS -- Immaculate Conception: Sat. 4 p.m., Sun. 9 a.m.

CLINTONVILLE -- St. Rose of Lima: Sat. 5:15 p.m., Sun. 8:30 a.m.

COLEMAN/KLONDIKE -- Ss. Francis & Wenceslaus: Sat. 4 p.m. (Klondike), 5:30 p.m. (Coleman); Sun. 8:30 a.m. (Coleman), 10:30 a.m. (Klondike)

COMBINED LOCKS -- St. Paul: Sat. 4 p.m., Sun. 8:30 a.m., 10:30 a.m.

COOPERSTOWN -- St. James: Sat. 7:30 p.m., Sun. 8 a.m.

CRANDON -- St. Joseph: Sat 6 p.m., Sun. 10:30 a.m. (also 8:30 a.m. on May 30, July 4, Sept. 5)

CRIVITZ -- St. Mary: Sat. 4 p.m., 5:30 p.m. (Caldron Falls), 7 p.m., Sun. 8 a.m., 10:30 a.m.

DARBOY -- Holy Angels: Sat. 7:30 p.m. beginning July 10, 2004

DENMARK -- All Saints: Sat. 4 p.m., Sun. 9:30 a.m.


DE PERE

Our Lady of Lourdes: Sat. 4:30 p.m.; Sun. 8 a.m., 10 a.m.

St. Francis Xavier: Sat. 4 p.m., 5:30 p.m., Sun. 8 a.m., 9:15 a.m., 11 a.m.

St. Mary: Sat. 4:30 p.m.; Sun. 8 a.m. and 10 a.m.

St. Norbert Abbey: Sun. 10 a.m.

St. Norbert College (Old St. Joseph Church): Sun. 10 a.m.


DYCKESVILLE -- St. Louis: Sat. 4 p.m.; Sun. 8:30 a.m., 10 a.m.

EGG HARBOR -- St. John the Baptist: Sat. 5:30 p.m., Sun. 8 a.m.

ELCHO -- Holy Family: Sat. 6 p.m., Sun. 8 a.m.

FISH CREEK -- St. Paul: Sat. 4 p.m., Sun. 9:30 a.m.

FLINTVILLE -- Ss. Edward and Isidore: Sat. 4 p.m., Sun. 8:15 a.m., 10:15 a.m.

FLORENCE -- Immaculate Conception: Sat. 5 p.m., Sun. 8:30 a.m.

FRANCIS CREEK -- St. Anne: Sat. 6 p.m., Sun. 10 a.m.

FREEDOM -- St. Nicholas: Sat. 4 p.m., Sun. 9 a.m., 11 a.m.

GILLETT -- St. John: Sat. 4 p.m., Sun. 9 a.m.

GLENMORE/STARK -- St. Mary: Sat. 7:30 p.m. (Glenmore); Sun. 8:30 a.m. (Stark), 10 a.m. (Glenmore)

GOODMAN -- St. Joan of Arc: Sat. 6:30 p.m., Sun. 9:30 a.m.


GREEN BAY

St. Francis Xavier Cathedral: Sat. 4 p.m., Sun. 9 a.m.

Annunciation of the Blessed Virgin Mary: Sun. 8 a.m., 11 a.m.

Holy Martyrs of Gorcum: Sat. 4 p.m., Sun. 8:30 a.m., 10 a.m.

Nativity of Our Lord: Sat. 5 p.m., Sun. 8 a.m., 9:30 a.m., 11 a.m.

Resurrection: Sat. 4 p.m., Sun. 8 a.m., 10 a.m.

St. Agnes: Sat. 4:15 p.m., Sun. 8 a.m., 9:30 a.m., 11 a.m.

St. Bernard: Sat. 4:30 p.m., Sun. 8 a.m., 9:30 a.m., 11 a.m., 6:30 p.m.

St. Elizabeth Ann Seton: Sat. 4:15 p.m., Sun. 8:30 a.m., 10:30 a.m.

St. John the Evangelist: Sat. 5:30 p.m., Sun. 10:30 a.m.

St. Joseph: Sat. 4:30 p.m, Sun. 10 a.m.

St. Jude: Sat. 4 p.m.; Sun. 9 a.m.

St. Mary of the Angels: Sat. 4 p.m., Sun. 8 a.m., 10 a.m.

St. Matthew: Sat. 4:30 p.m., Sun. 8:30 a.m., 10:30 a.m.

St. Patrick: Sat. 4 p.m., Sun. 8 a.m., 10 a.m.

Ss. Peter and Paul: Sat. 4:15 p.m., Sun. 7:30 a.m., 9 a.m., 10:30 a.m.

St. Philip the Apostle: Sat. 4:30 p.m.; Sunday 7:30 a.m., 9:30 a.m., 12:30 p.m. (Spanish)

St. Willebrord: Saturday 4:30 p.m., 6 p.m. (Spanish), Sunday 7:30 a.m., 9 a.m., 10:45 a.m. (Culturally blended), 12:30 p.m. (Spanish), 5 p.m., 6:30 p.m. (Spanish)


GREENLEAF -- St. Mary: Sat. 7 p.m., Sun. 8:15 a.m.

GREENVILLE -- St. Mary: Sat. 4 p.m, Sun. 8:30 a.m., 10:30 a.m.

GRESHAM -- St. Francis Solanus: Sat. 7:30 p.m., Sun. 8:30 a.m.

HILBERT -- St. Mary: Sat. 6 p.m., Sun. 9 a.m.

HOFA PARK -- St. Stanislaus: Sat. 8 p.m., Sun. 10:30 a.m.

HOLLANDTOWN -- St. Francis: Sun. 9:30 a.m.

HORTONVILLE -- Ss. Peter and Paul: Sat. 4:30 p.m., Sun. 8 a.m., 10 a.m.

HOWARD -- St. John the Baptist: Sat. 5:30 p.m., Sunday 7:30 a.m., 9 a.m., 10:30 a.m.

HUMBOLDT -- St. Thomas the Apostle: Sat. 4:15 p.m., Sun. 8 a.m., 10 a.m.

INSTITUTE -- Ss. Peter and Paul: Sat. 7 p.m., Sun. 8 a.m.

ISAAR -- St. Sebastian: Sat. 4 p.m., Sun 9:30 a.m.

JACKSONPORT -- St. Michael: Sun. 10:30 a.m.

JERICHO -- Holy Trinity: Sat. 4 p.m.


KAUKAUNA

Holy Cross: Sat. 4:30 p.m., 7:30 p.m., Sun. 7:30 a.m., 9:15 a.m., 11 a.m.

St. Aloysius: Sat. 4:15 p.m., Sun. 9 a.m., 11 a.m.

St. Mary of the Annunciation: Sat. 4 p.m, Sun. 8:30 a.m.,10:30 a.m.


KELLNERSVILLE -- St. Joseph: Sat. 4 p.m., Sun. 9:30

KESHENA -- St. Michael: Sat. 5 p.m., Sun. 10 a.m.

KEWAUNEE -- Holy Rosary: Sat. 4 p.m., Sun. 10 a.m.

KIEL -- Ss. Peter and Paul: Sat. 4 p.m., Sun. 8 a.m., 10:30 a.m.

KIMBERLY -- Holy Name of Jesus (beginning July 10, 2004): Sat. 4:30 p.m., Sunday 8:30 a.m., 10:30 a.m.

KLOTEN -- St. Elizabeth: Sat. 7:30 p.m.

KOSSUTH -- St. Augustine: Schedule not received.

KRAKOW -- St. Casimir: Sat. 8 p.m., Sun. 9 a.m.

LAKEWOOD -- St. Mary of the Lake: Sat. 4 p.m. (Silver Cliff), 4 p.m., 6 p.m. (Lakewood); Sun. 8:30 a.m., 11 a.m. (Lakewood), 9 a.m. (Crooked Lake)

LAONA -- St. Leonard: Sat. 4 p.m., Sun. 9 a.m.

LEBANON --St. Patrick: Sat. 8 p.m., Sun. 8 a.m., 10 a.m.

LENA/SPRUCE -- Holy Cross: Sat. 4 p.m. (Lena), Sun. 8:30 a.m. (Spruce), 10 a.m. (Lena)

LEOPOLIS -- St. Mary: Sat. 4 p.m., Sun. 10 a.m.

LINCOLN/ROSIERE -- St. Peter and St. Hubert: Sat. 4 p.m. (Lincoln), 7:30 p.m. (Rosiere); Sun. 8 a.m. (Rosiere), 10 a.m. (Lincoln)

LITTLE CHUTE -- St. John Nepomucene: Sat. 4:30 p.m.; Sun. 7:30 a.m., 10:30 a.m.

LITTLE SUAMICO -- St. Pius: Sat. 5:30 p.m., Sun. 9 a.m.

LONG LAKE -- St. Norbert: Sun. 10:30 a.m.

LUXEMBURG -- St. Mary: Sat. 4 p.m., Sun. 7:30 a.m., 10:30 a.m.

MACKVILLE -- St. Edward: Sat. 4 p.m., Sun. 8 a.m., 10 a.m.

MANAWA -- Sacred Heart: Sun. 8:30 a.m.


MANITOWOC

Holy Innocents: Sat. 4:30 p.m., Sun. 7 a.m., 8:30 a.m., 10 a.m.

Sacred Heart: Sat. 5:15 p.m., Sun. 7:30 a.m., 9:30 a.m., 11 a.m..

St. Andrew: Sat. 6 p.m., Sun. 8:30 a.m.

St. Boniface: Sat. 4 p.m., Sun. 10:30 a.m.

St. Mary: Sat. 4 p.m., Sun. 8 a.m., 9:30 a.m. (July & August)

St. Paul: Sat. 4:30 p.m., Sun. 9 a.m.


MAPLEWOOD -- Holy Name of Mary: Sat. 4 p.m., 7:30 p.m., Sun. 9 a.m., 10:30 a.m. (Jellystone Park)

MARINETTE -- Holy Family: Sat. 4 p.m. (Taylor St.); Sun. 8 a.m. (Carney Blvd), 10 a.m. (Taylor St.)

MARION -- St. Mary: Sun. 10:30 a.m.

MATTOON -- Holy Family: Sun. 8:45 a.m.


MENASHA

St. John: Sat. 4 p.m., Sun. 9 a.m.

St. Mary: Sat. 4:45 p.m., Sun. 7 a.m., 10:30 a.m.

St. Patrick: Sat. 5:20 p.m., Sun. 8:30 a.m., 10:30 a.m.


MISHICOT -- Holy Cross: Sat. 4 p.m., Sun. 8 a.m.

NAVARINO -- St. Lawrence: Sun. 10 a.m.


NEENAH

St. Gabriel the Archangel: Sat. 4:30 p.m., Sun. 8:30 a.m., 10 a.m.

St. Margaret Mary: Sat. 5 p.m., Sun. 7:30 a.m., 9:30 a.m.


NEOPIT -- St. Anthony: Sun. 10:30 a.m.

NEVA -- St. Wenceslaus: Sat. 7:15 p.m., Sun. 9 a.m..

NEWALD -- St. Hubert: Sat. 5:30 p.m.

NEW FRANKEN -- St. Kilian: Sun. 9 a.m.

NEW HOLSTEIN -- Holy Rosary: Sat. 4 p.m., Sun. 10 a.m.

NEW LONDON -- Most Precious Blood: Sat. 5:15 p.m., Sun. 7:30 a.m., 9 a.m., 10:30 a.m.

NEWTON -- St. Thomas the Apostle: Sat. 4:30 p.m., Sun. 8 a.m., 10 a.m., 1 p.m. (Spanish)

NIAGARA -- St. Anthony: Sat. 4 p.m., Sun. 10:30 a.m.

OCONTO -- Holy Trinity: Sat. 4:30 p.m., Sun. 7:30 a.m., 10 a.m.

OCONTO FALLS -- St. Anthony: Sat. 4 p.m., Sun. 8:15 a.m.

OMRO -- St. Mary: Sat. 5:30 p.m., Sun. 8:30 a.m., 10:30 a.m.


ONEIDA

Immaculate Conception: Sun. 9:15

St. Joseph: Sat. 4 p.m., Sun. 10:30 a.m.


OSHKOSH

Sacred Heart: Sat. 4 p.m., Sun. 8 a.m., 10 a.m.

St. John the Evangelist: Sun. 7:30 a.m., 11:30 a.m.

St. Josaphat: Sat. 5:30 p.m., Sun. 8:30 a.m.

St. Mary: Sat. 4 p.m., Sun. 10:30 a.m., 12:30 p.m. (Spanish)

St. Peter: Sat. 4 p.m., Sun. 7 a.m., 9 a.m., 10:45 a.m.

St. Raphael the Archangel: Sat. 5:30 p.m., Sun. 8 a.m., 9:30 a.m., 11 a.m.

St. Vincent de Paul: Sat. 5 p.m., Sun. 9:30 a.m.


PEMBINE -- St. Margaret: Sat. 6 p.m.

PESHTIGO -- St. Mary: Sat. 4:30 p.m., Sun. 10 a.m.

PHLOX -- St. Joseph: Sat. 7:30 p.m.

PICKEREL -- St. Mary: Schedule not received.

PINE GROVE -- Holy Trinity: Sat. 4:30 p.m., 7:30 p.m., Sun. 8 a.m., 9:15 a.m.

PLAINFIELD -- St. Paul: Sat. 4:30 p.m., Sun. 9 a.m.

POY SIPPI -- Sacred Heart of Jesus: Sat. 6 p.m., Sun. 10:30 a.m.

PULASKI -- Assumption B.V.M.: Sat. 4 p.m., Sun. 8 a.m., 10 a.m.

REDGRANITE -- St. Mark: Sat. 4 p.m., Sun. 8:30 a.m.

ST. ANNA -- St. Ann: Sun. 8:30 a.m.

ST. NAZIANZ -- St. Gregory: Sat. 4 p.m., Sun. 10 a.m.

SCHOOL HILL -- Holy Trinity: Sun. 8 a.m.

SEYMOUR -- St. John the Baptist: Sat. 4 p.m., Sun. 9 a.m.

SHAWANO -- Sacred Heart: Sat. 4:30 p.m., Sun. 8 a.m., 10 a.m.

SHERWOOD/ST. JOHN -- St. John /Sacred Heart: Sunday 8:30 a.m. (Sherwood), 10 a.m. (St. John), 11 a.m. (Sherwood)

SHIOCTON -- St. Denis: Sat. 4 p.m., Sun. 10:30 a.m.

SISTER BAY -- St. Rosalia: Sat. 5:30 p.m., Sun. 8:30 a.m. (June 26-Sept. 5), 10 a.m.

SOBIESKI -- St. John Cantius: Sun. 9:30 a.m.

STANGELVILLE -- St. Therese de Lisieux: Sat. 4 p.m. (Pilsen), 7:30 p.m. (East Krok), Sun. 8 a.m. (Stangelville), 9:30 a.m. (Pilsen)

STEPHENSVILLE -- St. Patrick: Sun. 8:30 a.m.

STILES -- St. Patrick: Sun. 10 a.m..

STOCKBRIDGE -- St. Mary: Sat. 4 p.m., Sun. 10:30 a.m.


STURGEON BAY

Corpus Christi: Sat. 4:30 p.m., 7 p.m. at Quietwoods Campground, Sun. 8 a.m. 10 a.m.

St. Joseph: Sat. 5 p.m., Sun. 10 a.m.


SUAMICO -- St. Benedict: Sat. 4 p.m., Sun. 7:45 a.m., 10:30 a.m.

SURING -- St. Michael: Sat. 6 p.m. (Chute Pond), Sun. 8 a.m. (Chute Pond), 10 a.m. (Suring)

TIGERTON -- St. Anthony: Sat. 4 p.m., Sun. 8:30 a.m.

TISCH MILLS - St. Isidore the Farmer: Sat. 4 p.m. (Norman), 7:30 p.m. (Tisch Mills), Sun. 10 a.m. (Tisch Mills)

TWO RIVERS - St. Peter the Fisherman: Sat. 4 p.m. (Tannery Rd), 6 p.m. (Jefferson St.), Sun. 7:30 a.m., 10 a.m., 6:30 p.m. (Tannery Rd.)

WABENO -- St. Ambrose: Sat. 4 p.m., Sun. 8:30 a.m.

WALSH/WAGNER -- Ss. Joseph & Edward: Sun. 8 a.m.

WAUPACA -- St. Mary Magdalene: Sat. 4:30 p.m., Sun. 8:30 a.m., 10:30 a.m.

WASHINGTON ISLAND: Sun. 1 p.m.

WAUSAUKEE -- St. Augustine: Sat. 4 p.m., Sun. 9:30 a.m., 11 a.m.

WAUTOMA -- St. Joseph: Sat. 4 p.m., Sun. 8 a.m., 10:30 a.m., 3 p.m. (Spanish)

WEYAUWEGA -- Ss. Peter and Paul: Sat. 4 p.m., Sun. 10:30 a.m.

WHITELAKE/LANGLADE -- Ss. James and Stanislaus: Sunday 8:30 a.m. (White Lake), 10 a.m. (Langlade)

WHITELAW -- St. Michael: Sat. 6 p.m, Sun. 11 a.m.

WINNECONNE -- St. Mary: Sat. 4 p.m., Sun. 8 a.m., 10:30 a.m.

WITTENBERG -- Holy Family/St. William: Sat. 7 p.m.

WRIGHTSTOWN -- St. Paul: Sat. 4 p.m., Sun. 10:30 a.m.


This issue's contents   |   Most recent issue's contents   |   Past issues index

Top of Page | More Menu Items | Home

© Catholic Diocese of Green Bay
1825 Riverside Drive | P.O. Box 23825 | Green Bay, WI 54305-3825
Phone: 920-437-7531 | Fax: 920-437-0694 | E-Mail: [email protected]