Lenten Reconciliation Services

Alphabetical By City
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

 

ALGOMA — St. Mary: Tuesday, April 2, 6 p.m.

APPLETON

Sacred Heart: every Wednesday at noon during Lent

St. Bernadette: Saturday, March 16, 10:30 a.m.

St. Joseph: Monday, April 15, 6:30 p.m.

St. Mary: Wednesday, April 17, 6-9 p.m., (Keep the Lights On)

St. Thomas More: Wednesday, March 20, 6:30 p.m.

ASHWAUBENON

Nativity: Wednesday, March 13, 6:30 p.m.

BAY SETTLEMENT — Holy Cross: Wednesday, April 3, 6:30 p.m.; Friday, April 5, 1 p.m.

BRILLION — Holy Family: Thursday, March 21, 6 p.m.

CECIL — St. Martin of Tours: Wednesday, March 27, 6:30 p.m.

COLEMAN/LENA — St. Anne: Wednesday, March 13, 6 p.m. (Coleman)

COMBINED LOCKS — St. Paul: Wednesdays during Lent, 5-6 p.m.

CRANDON — St. Joseph: Wednesday, April 3, 6 p.m.

DE PERE

Our Lady of Lourdes: Wednesday, March 20, 6:30 p.m.

St. Francis Xavier: Wednesday, March 13, 6:30 – 8 p.m.; Wednesday, March 20, 3:30 – 4:45 p.m.; Tuesday, March 26, 1:15 – 3 p.m.; Thursday, March 28, 1:30 – 3 p.m.

St. Mary: Wednesday, April 10, 3:30-5 p.m.

DYCKESVILLE — St. Louis: Tuesday, April 9, 4:30 – 6:30 p.m.

ELCHO — Holy Family: Wednesday, March 6, 5 p.m.; Sunday, March 10, 8 a.m.; Tuesday, March 12, 6:30 p.m.; Sunday, March 31, 8 a.m.; Tuesday, April 2, 6:30 p.m.

FLINTVILLE — SS. Edward & Isidore: Wednesdays during Lent, 6:30 – 8 p.m.

FRANCIS CREEK — St. Anne: every Thursday, 6:30 p.m.

GILLETT — St. John the Evangelist: Wednesday, March 20, 6 – 8 p.m.

GREEN BAY

Prince of Peace: Thursday, April 4, 6:30 p.m.

SS. Peter & Paul: Wednesday, March 27

St. Agnes: Tuesday, March 12, 6 p.m.

St. Elizabeth Ann Seton: Wednesday, April 3, 6:30 p.m.

St. Matthew: Night of Mercy, Monday, April 15, 6 – 9 p.m.

St. Patrick Oratory: Saturday, April 13, 10 a.m. – 12 noon; Saturday, April 20, 10 a.m. – 12 noon

St. Philip: Fridays during Lent, Bilingual Confession, 5 – 6 p.m.

GREENVILLE — St. Mary: see bulletin or website

GRESHAM — St. Francis Solanus: Wednesday, April 10, 6 p.m.

HILBERT — St. Mary: Tuesdays after 8:30 a.m. Mass

HORTONVILLE — SS. Peter & Paul: Wednesday, March 13, 6 p.m.

HOWARD — St. John the Baptist: Wednesday, April 10, 7 p.m.

HUMBOLDT — St. Thomas the Apostle: Friday, April 12, 6:30 p.m.

KAUKAUNA — Holy Cross: Thursday, April 4, 6 p.m. (St. Mary)

KEWAUNEE — Holy Rosary: Wednesday & Thursday, March 20 & 21, 6:30 & 8:30 p.m.

KIEL — SS. Peter & Paul: Thursday, March 28, 6 p.m.

KIMBERLY — Holy Spirit: Saturday, March 23, 10 a.m.

LAKEWOOD — St. Mary of the Lake: Thursday, March 28, 6 p.m.

LITTLE CHUTE — St. John Nepomucene: Wednesday, April 10, 7 p.m.

LONG LAKE — St. Norbert: Sunday, April 7 (after Mass)

MACKVILLE — St. Edward: Wednesday, April 3, 6:30 p.m.

MANAWA — Sacred Heart: Thursday, March 28, 6 p.m.

MAPLEWOOD — Holy Name of Mary: Wednesday, April 3, 6:30 p.m.

MANITOWOC — St. Francis of Assisi: Thursday, March 21, 1:30 p.m. (Grand site), Wednesday, March 27, 5 p.m. (Grand site)

MENASHA

St. Mary: Wednesday, April 3, 6 p.m.

St. Patrick: Wednesday, March 20, 6:15 p.m.

MISHICOT — Holy Cross: every Sunday at 12 noon

NEENAH

St. Gabriel the Archangel: Tuesday, April 2, 6:30 p.m.

St. Margaret Mary: Tuesday, March 19, 6:30 p.m.

NEOPIT — St. Anthony: Monday, April 15, 6 p.m.

NEW LONDON — Most Precious Blood: Sunday, April 7, 5:30 p.m.

NEWTON — St. Thomas the Apostle: Monday, April 1, 6:30 p.m.

NORTHERN DOOR COUNTY — Stella Maris: Thursday, March 8, 3 p.m. (Sister Bay)

OCONTO — Holy Trinity: Wednesday, March 27, 5:15 p.m.

OCONTO FALLS — St. Anthony: Wednesday, March 20, 3:30 – 4:45 p.m. & 6:30 – 8 p.m.

ONEIDA

Immaculate Conception: Wednesday, March 20, 6 p.m.

St.Joseph: Thursday, March 28, 6 p.m.

OSHKOSH

St. Jude: Thursday, April 4, 1:30 p.m. (St. Vincent site)

St. Raphael the Archangel: City Wide Services, Tuesday, April 9, 2 p.m.

PICKEREL — St. Mary: Wednesday, March 6, 8 a.m.; Sunday, March 10, 11:30 a.m.; Tuesday, March 12, 9:30 a.m.; Sunday, March 31, 11:30 a.m.; Wednesday, April 3, 9:30 a.m.

PULASKI — Assumption BVM: Wednesdays 7:30 p.m.

ST. NAZIANZ — St. Gregory: Wednesday, April 10

SCHOOL HILL — Holy Trinity: Thursday, April 4, 6:30 p.m.

SHAWANO — Sacred Heart: Wednesday, April 17, 6 – 8 p.m.; Friday, April 19, 6 – 8 p.m.

SHERWOOD/ST. JOHN — St. John-Sacred Heart: Tuesdays, March 12, 19, 26, April 2 & 9, 6:30 – 7:30 p.m.

STANGELVILLE — St. Therese de Lisieux: Wednesday, April 3, 6:30 p.m. (Pilsen)

STURGEON BAY

Corpus Christi: Light is On, Thursdays during Lent, 5-7 p.m. (with Mass)

St. Joseph: Wednesday, April 10, 5:30 p.m.

SURING — St. Michael: Wednesday, March 27, 5 – 7 p.m.

TIGERTON — St. Anthony: Wednesday, April 3, 6:30 p.m.

TWO RIVERS — St. Peter the Fisherman: Wednesday, April 10, 6 p.m.

TISCH MILLS — St. Isidore the Farmer: Wednesday, March 20, 7 p.m.

WABENO — St. Ambrose: Tuesday, March 26, 4:30 p.m.

WAUPACA — St.Mary Magdalene: Wednesday, March 27, 6:30 p.m.

WINNECONNE — St. Mary: Saturdays, 5:30 p.m.