Summer Mass Schedule 2018

Alphabetical By City
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

 

ALGOMA — St. Mary: Sat. 5:30 p.m. (until June 30), 4 p.m. (after July 1); Sun. 8:15 a.m.

AMBERG — St. Agnes: Sun. 8 a.m., (except July 29th, 11 a.m. Polka Mass); Holy Day 8 a.m.

ANIWA — St. Boniface: Sat. 4 p.m.; Sun. 8:30 a.m.; Holy Day 6:30 p.m.

ANTIGO

St John: Sat. 5:30 p.m.; Sun. 9 a.m.; Holy Day 8:30 a.m. & 5:30 p.m.

SS. Mary & Hyacinth: Sat. 4 p.m.; Sun. 7:30 a.m.; Holy Day 7:30 a.m.

APPLETON

Sacred Heart: Sat. 4:30 p.m.; Sun. 9 a.m. (May 27 to Sept. 2); Holy Day see bulletin

St. Bernadette: Sat. 4 p.m.; Sun. 8:30 & 10:30 a.m.; Holy Day 8:30 a.m. & 5:30 p.m.

St. Bernard: Sat. 4:30 p.m.; Sun. 8 & 10 a.m.; Holy Day see bulletin

St. Joseph: Sat. 4 p.m.; Sun. 8 & 10 a.m., 6:30 p.m.; Holy Day see bulletin

St. Mary: Sat. 4:30 p.m.; Sun. 8 & 9:45 a.m.; Holy Day 7 a.m. & 12:05 p.m.

St. Pius X: Sat. 4 p.m.; Sun. 8:30 & 10:30 a.m., 6 p.m.

St. Therese: Sat. 4 p.m. (English), 5:30 p.m. (Spanish); Sun. 9 a.m. (English), 11 a.m. (Spanish); Holy Day 8 a.m. (English) & 6:30 p.m. (Bilingual)

St. Thomas More: Sat. 5 p.m.; Sun. 8 & 10 a.m.; Holy Day 7 a.m. & 6:30 p.m.

ARMSTRONG CREEK — St. Stanislaus Kostka: Sat. 5:30 p.m.; Sun. 10:30 a.m.; Holy Day see bulletin

AURORA – Sacred Heart: Last Sunday of the Month only, 5 p.m.

BAY SETTLEMENT — Holy Cross: Sat. 4 p.m.; Sun. 8 & 10 a.m.

BEAR CREEK — St. Mary: Sun. 10:30 a.m.

BIRNAMWOOD — St. Philomena: Sat. 7:30 p.m.; Sun. 10 a.m.; Holy Day 8:30 a.m.

BLACK CREEK — St. Mary: Sat. 4 p.m.; Sun. 8 a.m.; Holy Day 7:30 a.m. & 6:30 p.m.

BRILLION — Holy Family: Sat. 4 p.m.; Sun. 8 & 10 a.m.; Holy Day see bulletin

BRUSSELS — St. Francis and St. Mary: Sat. 5:30 p.m.; Sun. 8:30 a.m.; Holy Day see bulletin

CASCO — Holy Trinity: Sat. 7:30 p.m.; Sun. 9 a.m.

CECIL — St. Martin of Tours: Sat. 4 p.m.; Sun. 9 a.m.; Holy Day Vigil 4 p.m.

CHAMPION — St. Joseph: Sun. 9 a.m.

Shrine of Our Lady of Good Help: Sun. 11 a.m., Holy Day 11 a.m.

CHILTON — Good Shepherd: Sat. 4 p.m.; Sun. 8 & 10 a.m.

CLARKS MILLS — St. Mary of the Immaculate Conception: Sat. 5:30 p.m.; Sun. 8:30 a.m.; Holy Day 6:30 p.m.

CLINTONVILLE — St. Rose of Lima: Sat. 4 p.m.; Sun. 8:30 a.m.

COLEMAN/LENA — St. Anne: Sat. 4 p.m. (Lena), 6 p.m. (Coleman); Sun. 8:30 a.m. (Coleman); 10:30 a.m. (Lena); Holy Day 6 p.m. (Lena)

COMBINED LOCKS — St. Paul: Sat. 4 p.m.; Sun. 8:30 & 10:30 a.m.; Holy Day see bulletin

COOPERSTOWN — St. James: Sat. 7:30 p.m.; Sun. 8 a.m.; Holy Day 7:30 p.m.

CRANDON — St. Joseph: Sat 5 p.m.; Sun. 9 a.m.

CRIVITZ — St. Mary: Sat. 4 & 7 p.m. (St. Mary); 5:30 p.m. (Chapel in the Woods); Sun. 8 & 10:30 a.m. (St Mary)

DENMARK — All Saints & Holy Trinity: Sat. 4 p.m., (6 p.m. Holy Trinity, 2nd & 4th Saturday ONLY); Sun. 8:15 a.m. (Mass times may change after July 2); Holy Day see bulletin

Carmelite Monastery: Sun. 7 a.m.; Holy Day 7 a.m.

DE PERE

Our Lady of Lourdes: Sat. 4:30 p.m.; Sun. 8:15 & 10:15 a.m.; Holy Day 7 a.m. & 6:30 p.m.

St. Francis Xavier: Sat. 4 p.m.; Sun. 9 & 11 a.m.; Holy Day see bulletin

St. Mary: Sat. 4:30 p.m.; Sun. 8 & 10 a.m.; Holy Day see bulletin

St. Norbert Abbey: Sun. 10 a.m.

St. Norbert College (Old St. Joseph Church): Sun. 10 a.m.; Holy Day 12 noon

DYCKESVILLE — St. Louis: Sat. 4 p.m.; Sun. 8:30 & 10 a.m.; Holy Day see bulletin

EGG HARBOR/ NORTHERN DOOR COUNTY — Stella Maris: Sat. 4 p.m. (Fish Creek), 5 p.m. (Sister Bay), 6 p.m. (Egg Harbor); Sun. 7 a.m. (Egg Harbor); 8 a.m. (Baileys Harbor); 9 a.m. (Fish Creek); 10 a.m. (Sister Bay); 11 a.m. (Jacksonport); 1 p.m. Washington Island; Holy Day 8 a.m. (Egg Harbor), 12 noon (Sister Bay), 3 p.m. (Washington Island), 7 p.m. (Fish Creek)

ELCHO — Holy Family: Sat. 6 p.m.; Sun. 8:30 a.m.; Holy Day 10:30 a.m.

FLINTVILLE — SS. Edward and Isidore: Sat. 4 p.m.; Sun. 8 & 10 a.m.; Holy Day 8:30 a.m. & 6:30 p.m.

FLORENCE — Immaculate Conception: Sat. 5 p.m. (May 26); Sun. 8 a.m.; (Mass schedules may change after July 1); Holy Day see bulletin

FRANCIS CREEK — St. Anne: Sat. 6 p.m.; Sun. 10 a.m.

FREEDOM — St. Nicholas: Sat. 4 p.m.; Sun. 7 & 10:30 a.m.; Holy Day see bulletin

GILLETT — St. John: Sat. 4 p.m.; Sun. 10 a.m.

GLENMORE/STARK — St. Mary: Sat. 6 p.m. (Stark, 1st, 3rd & 5th Saturday of each month); Sun. 9 a.m. (Glenmore)

GOODMAN — St. Joan of Arc: Sun. 9 a.m.; Holy Day see bulletin

GREEN BAY

St. Francis Xavier Cathedral: Sat. 4 p.m.; Sun. 9 a.m.; Holy Day 8:30 a.m.

Annunciation of the Blessed Virgin Mary: Sun. 8 a.m.; Holy Day see bulletin

UWGB Catholic Campus Ministry: No summer Masses scheduled.

McCormick Home: Sat. 4 p.m.; Sun. 10 a.m.

Nativity of Our Lord: Sat. 5 p.m.; Sun. 8:30 & 10:15 a.m.; Holy Day Vigil 6:30 p.m.; Holy Day 9 a.m.

Prince of Peace: Sat. 4:30 p.m.; Sun. 8 & 10 a.m.; Holy Day see bulletin or call parish office 468-5718

Resurrection: Sat. 4 p.m.; Sun. 8:30 & 10:30 a.m.; Holy Day 8:05 a.m.

St. Agnes: Sat. 4:15 p.m.; Sun. 8, 9:30 & 11 a.m.; Holy Day see bulletin.

St. Bernard: Sat. 4 p.m.; Sun. 8 & 10 a.m., 6:30 p.m.; Holy Day see bulletin

St. Elizabeth Ann Seton: Sat. 4:15 p.m.; Sun. 8:30 & 10:30 a.m.; Holy Day see bulletin

St. John the Evangelist: Sat. 5:30 p.m.; Sun. 10:45 a.m. (Interpreted)

St. Joseph: Sun. 10:30 a.m.; Holy Day see bulletin

St. Jude: Sat. 4 p.m.; Sun. 9:15 a.m.; Holy Day see bulletin

St. Mary of the Angels: Sat. 4 p.m.; Sun. 9 a.m.; Holy Day see bulletin

St. Matthew: Sat. 4:30 p.m.; Sun. 8:30 & 10:30 a.m.; Holy Day 8:30 a.m. & 6:30 p.m.

St. Patrick: Sat. 4 p.m.; Holy Day see bulletin

St. Patrick Oratory (held at St. Patrick Parish, Green Bay): Traditional Latin Mass: Sun. 8 a.m. (low Mass) 10 a.m. (high Mass and benediction); Holy Day 8 a.m. & 7 p.m.

SS. Peter and Paul: Sat. 4 p.m.; Sun. 8 &10 a.m.; 12:30 p.m. (Spanish); Holy Day see bulletin or www.sspeterpaulgb.org

St. Philip the Apostle: Sat. 4 p.m.; Sun. 8 & 9:30 a.m., 11 a.m. (Spanish); Holy Day Vigil 5:30 p.m.; Holy Day 7:30 a.m. & 6 p.m. (Spanish)

St. Willebrord: Sat. 4:30 p.m., (English); 6 p.m. (Spanish); Sun. 7:30 & 9 a.m., (English); 10:45 a.m. (Bilingual), 12:30 p.m. (Spanish), 5 p.m. (English); 6:30 p.m. (Spanish); Holy Day see bulletin

GREENLEAF — St. Clare: Sat. 4 p.m. (Askeaton), 5:15 p.m. (Wrightstown); Sun. 8 a.m. (Greenleaf), 10 a.m. (Wrightstown); Holy Day Vigil 6 p.m. (Wrightstown); Holy Day 8 a.m. (Askeaton), & 6 p.m. (Greenleaf)

GREENVILLE — St. Mary of the Immaculate Conception: Sat. 4 p.m.; Sun. 8 & 10 a.m.; Holy Day see bulletin or website

GRESHAM — St. Francis Solanus: Sun. 8:30 a.m.; Holy Day 8 a.m.

HILBERT — St. Mary: Sun. 9:30 a.m.

HOFA PARK — St. Stanislaus: Sat. 8 p.m.

HORTONVILLE — SS. Peter and Paul: Sat. 4:30 p.m.; Sun. 9 a.m.; Holy Day 6:30 p.m.

HOWARD — St. John the Baptist: Sat. 4:30 p.m.; Sunday 8 &10 a.m.; Holy Day see bulletin

HUMBOLDT — St. Thomas the Apostle: Sun. 7:30 & 10:30 a.m.

INSTITUTE — SS. Peter and Paul: Sat. 6 p.m.; Sun. 8 a.m., 1 p.m. (Spanish); Holy Day see bulletin

ISAAR — St. Sebastian: Sun. 8 a.m.; Holy Day 8:15 a.m.

KAUKAUNA

Holy Cross: Sat. 4:30 pm.; Sun. 7:30, 9:15 & 11 a.m.; Holy Day 7 a.m. & 5:30 p.m.

St. Katharine Drexel: Sat. 4 p.m. (St. Mary site), Sun. 8:30 a.m. (St. Francis & St. Mary sites), 10:30 a.m. (St. Mary site)Holy Day Vigil 6:30 p.m. (St. Francis site); Day 8:30 a.m. (St. Francis site)

KELLNERSVILLE — St. Joseph: Sun. 10 a.m.; Holy Day 7 p.m.

KESHENA — St. Michael: Sat. 5 p.m. (starting May 26); Sun. 9 a.m.; Holy Day 10 a.m.

KEWAUNEE — Holy Rosary: Sat. 4 p.m. (through June 23); 5:30 p.m. (starting July 1); Sun. 10:15 a.m.; Holy Day 8:05 a.m. & 6:30 p.m.

KIEL — SS. Peter and Paul: Sat. 4 p.m.; Sun. 9 a.m.; Holy Day see bulletin

KIMBERLY/DARBORY — Holy Spirit: Sat. 4:30 p.m. (Kimberly); Sun. 7:30 a.m. (Darboy), 9:30 a.m. (Kimberly), 6:15 p.m. (Darboy)

KRAKOW — St. Casimir: Sat. 7 p.m.; Sun. 9 a.m.

LAKEWOOD — St. Mary of the Lake: Sat. 4 p.m. (Lakewood), 5:30 p.m. (Silver Cliff); Sun. 7:30 a.m. (Crooked Lake), 9 a.m. (Lakewood).

LAONA — St. Leonard: Sat. 4 p.m.; Sun. 8:30 a.m.; Holy Day 7:30 a.m.

LEBANON — St. Patrick: Sat. 7 p.m.; Sun. 10 a.m.; Holy Day 7 p.m.

LEOPOLIS — St. Mary: Sat. 5 p.m. (June 2 –Sept. 8); Holy Day 7 p.m.

LINCOLN/ROSIERE — St. Peter (Lincoln) and St. Hubert (Rosiere): Sat. 4 p.m. (Rosiere); Sun. 7 a.m. (Rosiere) & 10:15 a.m. (Lincoln); Holy Day see bulletin

LITTLE CHUTE — St. John Nepomucene: Sat. 4:30 p.m.; Sun. 8 & 10 a.m.; Holy Day see bulletin

LITTLE SUAMICO — St. Pius: Sat. 5:45 p.m.; Sun. 8:45 a.m.; Holy Day 7 p.m.

LONG LAKE — St. Norbert: Sun. 10:30 a.m.

LUXEMBURG — Immaculate Conception (St. Mary): Sat. 4 p.m.; Sun. 7:30 & 10:30 a.m.

MACKVILLE — St. Edward: Sat. 5:30 p.m.; Sun. 8:45 a.m., Holy Day Vigil 6:30 p.m.; Holy Day 8:15 a.m.

MANAWA — Sacred Heart: Sun. 8 a.m.

MANITOWOC — St. Francis of Assisi: Sat. 4 p.m. (Waldo & Grand); Sun. 7:30 & 9:30 a.m. (Waldo); 9 a.m. (Marshall);
8 & 10:30 a.m. (Grand); 6:30 p.m. (Waldo); Holy Day Vigil
4 p.m. (Waldo); Holy Day 5:30 (Marshall)

MAPLEWOOD — Holy Name of Mary: Sun. 9 a.m.; Holy Day see bulletin

MARINETTE — Holy Family: Sat. 4 p.m. (Our Lady of Lourdes Site); Sun. 8 a.m. (St. Joseph site), 10 a.m. (Our Lady of Lourdes site)

MARION — St. Mary: Sun. 10:30 a.m.

MENASHA

St. John the Baptist: Sat. 4 p.m.; Sun. 9 a.m.; Holy Day Vigil 6 p.m.

St. Mary: Sat. 6 p.m.; Sun. 7 & 10:30 a.m.; Holy Day 8:10 a.m.

St. Patrick: Sun. 8:30 & 10:30 a.m.

MISHICOT — Holy Cross: Sat. 4 p.m.; Sun. 8 a.m.; Holy Day see bulletin

NAVARINO — St. Lawrence: Sun. 10 a.m.

NEENAH

St. Gabriel the Archangel: Sat. 4:30 p.m.; Sun. 8 & 10 a.m.; Holy Day 7 a.m. & 12:15 & 6:30 p.m.

St. Margaret Mary: Sat. 5 p.m.; Sun. 7:30 & 9:30 a.m.

NEOPIT — St. Anthony: Sun. 10:30 a.m.

NEVA — St. Wenceslaus: Sun. 10:30 a.m.; Holy Day Vigil 7 p.m.

NEWALD — St. Hubert: Sat. 4 p.m.

NEW FRANKEN – St. Kilian: 4 p.m.

NEW HOLSTEIN — Holy Rosary: Sat. 4 p.m.; Sun. 10 a.m.; Holy Day see bulletin

NEW LONDON — Most Precious Blood: Sat. 5 p.m.; Sun. 7:30, 9 & 10:30 a.m.; Holy Day 8 a.m.

NEWTON — St. Thomas the Apostle: Sat. 4:30 p.m.; Sun. 8 & 10 a.m., 1 p.m. (Spanish); Holy Day Vigil 6:30 p.m.; Holy Day 9 a.m.

NIAGARA — St. Anthony: Sat. 6 p.m.; Sun. 10:30 a.m.; (9 a.m. starting June 24); Holy Day 6:30 p.m.

OCONTO — Holy Trinity: Sat. 4:30 p.m.; Sun. 10:45 a.m.

OCONTO FALLS — St. Anthony: Sat. 4:30 p.m.; Sun. 9 a.m.

OMRO — St. Mary: Sat. 4 p.m.; Sun. 10:30 a.m.

ONEIDA

Immaculate Conception: Sun. 8 a.m.; Holy Day 6:30 p.m.

St. Joseph: Sat. 4 p.m.; Sun. 10 a.m.; Holy Day 6:30 p.m.

OSHKOSH

Most Blessed Sacrament: Sat. 4 p.m. (St. Peter site); Sun. 9 a.m. (St. Peter site), 7:30 & 10:45 a.m. (St. Mary site); Holy Day see bulletin/website

Newman Center: No summer Masses scheduled

St. Jude the Apostle: Sat. 4:30 p.m. (St. Vincent site); Sun. 7:30 and 11 a.m. (Sacred Heart site), 9:30 a.m. (St. Vincent site); Holy Day 7:30 a.m. (Sacred Heart site)

St. Raphael the Archangel: Sat. 5 p.m.; Sun. 7:30, 9 & 11 a.m.; (no 5 p.m. Sunday Mass); Holy Day 6 p.m.

PEMBINE — St. Margaret: Sat. 4 p.m.; Holy Day 8:30 a.m.

PESHTIGO — St. Mary: Sat. 4:30 p.m.; Sun. 10 a.m.

PHLOX — St. Joseph Holy Family: Sat. 7 p.m.; Sun. 9 a.m.; Holy Day Vigil 7 p.m.

PICKEREL — St. Mary: Sat. 4 p.m.; Sun. 10:30 a.m.; Holy Day 8:30 a.m.

PLAINFIELD — St. Paul: Sat. 4:30 p.m.; Sun. 8:30 a.m.; Holy Day Vigil 7 p.m.; Holy Day 7 a.m. & 7 p.m.

POY SIPPI — Sacred Heart of Jesus: Sun. 10:30 a.m.

PULASKI — Assumption B.V.M.: Sat. 4 p.m.; Sun. 8 & 10 a.m.; Holy Day 7 a.m. & 6 p.m.

REDGRANITE — St. Mark: Sat. 4 p.m.; Sun. 8:30 a.m.

ST. ANNA — St. Ann: Sun. 8 a.m.; Holy Day see bulletin

ST. NAZIANZ — St. Gregory: Sat. 4 p.m., Sun. 10 a.m.; Holy Day see bulletin

SCHOOL HILL — Holy Trinity: Sun. 8 a.m. & 7 p.m.; Holy Day see bulletin

SEYMOUR — St. John the Baptist: Sat. 4 p.m.; Sun. 10 a.m.; Holy Day 6:30 p.m.

SHAWANO — Sacred Heart: Sat. 4:30 p.m.; Sun. 7:30 & 10:45 a.m.; Holy Day see bulletin

SHERWOOD/ST. JOHN — St. John -Sacred Heart: Sat. 5:45 p.m. (Sherwood); Sun. 8 a.m. (Sherwood); 11 a.m. (St. John); Holy Day 8:30 a.m.

SHIOCTON — St. Denis: Sat. 4 p.m.; Sun. 10:30 a.m.

SOBIESKI — St. Maximilian Kolbe: Sat. 4 p.m.; Sun. 8 & 9:45 a.m.; Holy Day see bulletin

STANGELVILLE — St. Therese de Lisieux: Sat. 7:30 p.m. (East Krok); Sun. 8 a.m. (Stangelville), 9:30 a.m. (Pilsen, May 1 – Oct. 31)

STEPHENSVILLE — St. Patrick: Sun. 8:30 a.m.

STILES — St. Patrick: Sun. 7:30 a.m.

STOCKBRIDGE — St. Mary: Sat. 4 p.m. (Sat. July 21, 4 p.m. Mass at Stockbridge Fireman Legion Park); Holy Day 6 p.m.

STURGEON BAY

Corpus Christi: Sat. 4:30 p.m.; Sun. 7:30 & 10:30 a.m.

St. Joseph: Sat. 4 p.m.; Sun. 10 a.m.

SUAMICO — St. Benedict: Sat. 4 p.m.; Sun. 10:30 a.m.; Holy Day 8 a.m.

SURING — St. Michael: Sat. 6 p.m. (Chute Pond, May 26 and July 7 thru Sept 1); Sun. 7:30 a.m. (Chute Pond); 8:45 a.m. (Suring)

TIGERTON — St. Anthony: Sun. 8 a.m.

TISCH MILLS — St. Isidore the Farmer: Sat. 4 p.m.

TWO RIVERS — St. Peter the Fisherman: Sat. 4 p.m.; Sun. 8 & 10 a.m.; Holy Day 8 a.m. & 6:30 p.m.

WABENO — St. Ambrose: Sat. 4 p.m. (Memorial Day thru Labor Day ONLY); Sun. 10:30 a.m.; Holy Day see bulletin

WALSH — SS. Joseph & Edward: Sun. 8 a.m.

WAUPACA — St. Mary Magdalene: Sat. 4:30 p.m.; Sun. 8 & 10 a.m.

WAUSAUKEE — St. Augustine: Sat. 4 p.m.; Sun. 9:30 a.m.; Holy Day 6:30 p.m.

WAUTOMA — St. Joseph: Sat. 4 p.m.; Sun. 8 & 9:30 a.m., 12 noon (Spanish); Holy Day 6:30, 8 & 10 a.m.; 5:30 p.m. (Traditional Latin)

WEYAUWEGA — SS. Peter and Paul: Sat. 4:30 p.m.; Sun. 10:30 a.m.

WHITE LAKE/LANGLADE — SS. James and Stanislaus: Sun. 8:30 a.m. (White Lake), 10 a.m. (Langlade)

WHITELAW — St. Michael: Sat. 4 p.m.; Sun. 10:30 a.m.; Holy Day 7 a.m.

WINNECONNE — St. Mary: Sat. 6 p.m.; Sun. 8:30 a.m.

WITTENBERG — Holy Family/St. William: Sat. 5 p.m.